Lasse Brandebys dotter Anna Brandeby Harström bekräftar dödsfallet till SVT.
Brandeby föddes i Göteborg 1945 och jobbade bland annat som lärare innan han började studera på Journalisthögskolan i Göteborg.
”Kurtan”
Han arbetade på 1970-talet som journalist på lokalradion i Borås. 1979 föddes figuren ”Kurt Olsson”, den roll som Brandeby kom att förknippas mest med. ”Kurt Olsson” gjorde sig känd som en självgod herre i bredrutig kavaj.
1987 blev Brandeby känd för en bredare publik genom tv-serien ”Kurt Olssons television”. Tv-serien gjorde succé och följdes upp av serierna ”Fådda blobbom”, ”Kurt Olssons sommartelevision” och ”Kurt Olssons julkalender”.
Historien om ”Kurt Olsson” blev också långfilm. 1989 hade ”Filmen om mitt liv som mig själv” premiär.
På 1990-talet spelade Brandeby mot Robert Gustafsson i humorserien ”Rena rama Rolf”. På senare år var han också med i Fångarna på Fortet och Let´t Dance.
Andreas Liebermann
andreas.liebermann@svt.se
TT
Fakta: Lars ”Lasse” Brandeby
Född 1945 i Göteborg.
Roller i urval:
• Kurt Olssons television (1987)
• Fådda blommor (1988)
• Kurt Olsson – filmen om mitt liv som mej själv (1990)
• Rena rama Rolf (94-95 och 1995)
• Musikalen I hetaste laget (1994-1995)
Källa: Nationalencyklopedin, Myggans Nöjeslexikon (TT)