Leif GW Persson är inte nöjd med kulturminister Alice Bah Kuhnke (MP). Foto: TT

Leif GW Persson sågar kulturministern

Uppdaterad
Publicerad

”Pratar och tänker som ett barn”.

Det är Leif GW Perssons recension av kultur- och demokratiministern Alice Bah Kuhnke.

”I kulturpolitiken har hon inte åstadkommit något”, säger han i en intervju med Expressen.

Upprivna filmavtal och kasserad DAB-radio imponerar inte på kriminologen och författaren Leif GW Persson.

I en intervju med Expressen inför kommande boksläppet säger GW att Miljöpartiet ”mest ställer till problem”. Även om han uppskattat partiets förra språkrör, Maria Wetterstrand, har han inte mycket till övers vare sig för vice statsminister Åsa Romson, utbildningsminister Gustav Fridolin eller kulturminister Alice Bah Kuhnke.

– I kulturpolitiken har hon inte åstadkommit något. Det är mycket sorgesamt. Jag tror att man ska vara försiktig med att göra gamla barnprogramledare till kulturministrar, särskilt när de pratar och tänker som ett barn, säger Leif GW Persson om Bah Kuhnke till Expressen.

Bemöter kritiken

I samma tidning svarar kulturministern senare på kritiken från kriminologen:

– Jag säger att jag älskar vår yttrandefrihet och tryckfrihet, och alla friheter som vi har i vårt land. Och det är fantastiskt också att de praktiseras, säger Alice Bah Kuhnke.

”Klart det är en förminskning”

I en artikel av Resumé får litteraturprofessorn Ebba Witt-Brattström kommentera Leif GW Perssons utspel.

– Klart att det är en förminskning. En infantilisering av henne. Tveksamt om han skulle använt samma uttryck om det hade gällt en man. I allmänhet tycker jag att Leif GW Persson är dryg och inte särskilt rolig, men han skriver hyfsat bra böcker, säger hon till sajten.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.