Lloyd Webber förutspår teater-död

Uppdaterad
Publicerad

Kompositören Andrew Lloyd Webber tror att sommar-OS i London kommer orsaka stora problem för stadens teatrar. Vissa lär gå i konkurs, menar han.

Britten Andrew Lloyd Webber äger flera av Londons teatrar och har komponerat musikaler som ”Jesus Christ Superstar”, ”Fantomen på operan” och ”Evita”. Han säger att biljettbokningen inför perioden då London huserar OS bara ligger på tio procent av den vanliga nivån.

Under sommaren 2012 tänker Lloyd Webber se till att hans största musikaler, som ”Fantomen på operan” spelas som vanligt. Men han tänker avbryta minst tre av sina produktioner, för att rädda dem från det kommande ”blodbadet”. Det skriver nöjessajten Contactmusic.

Nu förutspår kompositören att flera av stadens teatrar kommer få svårt att klara sig under sommar-OS, eftersom det finns så mycket annat som drar publikens uppmärksamhet.

– Ingen kommer att gå på teater över huvud taget, säger Lloyd Webber till brittiska BBC Radio 4.

Kulturnyheterna

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.