Som fotograf har Lola Akinmade Åkerström blivit publicerad i National Geographic, BBC och CNN.
– I hjärtat är jag en storyteller. Om berättelsen är bättre genom en bild så använder jag fotografering, säger hon.
Lola Akinmade Åkerström romaner har uppmärksammats stort internationellt. Bland annat av den amerikanska medborgarrörelsen.
För henne är det helt centralt att skildra svarta människors erfarenheter av migration och rasism.
Kan prisas i USA
Hennes senaste roman “Everything is not enough” är utgiven på en av världens tio största förlag och kan få pris i USA, där den är nominerad i kategorin bästa roman på NAACP image awards.
– Det betyder mycket att USA uppmärksammar våra berättelser som svarta kvinnor. Det visar att våra berättelser är värda att upphöja. Vi har inte sett det i Sverige än.
Varför tror du att det är så?
– USA har kommit längre för att de han hålla mer obekväma diskussioner och känner det inte så mycket som kritik. I Sverige är vi mer känsliga på det sättet. Men diskussionen är viktig, för om vi inte kan prata om varandra och vad vi behöver, så kan vi inte ändra något.
Outgiven i Sverige
Alla svenska förlag som Lola Akinmade Åkerström har varit i kontakt med har refuserat henne.
Debutromanen “In every mirror she's black” handlar om tre svarta kvinnor, som alla av olika anledningar flyttar till Sverige och deras försök att komma in i det svenska samhället.
– För mig är det inte som att lära någon, utan bara säga: “Kom och promenera med mig, i mina skor, och se hur det känns att leva som svart kvinna i Sverige. Men om jag uppfattas som provocerande, så är det för att för min blotta existens som svart kvinna i vita rum provocerar.
– Det är därför som jag skriver mina böcker, för att säga: “Du duger som du är”. Du behöver inte söka andras bekräftelse, du är mer än tillräckligt bra.