Initiativet från de styrande i delstaten kommer endast 13 månader efter att ett totalförbud mot konserter upphävdes.
– Vi planerar att försöka få hit honom och andra som kan förmedla ett bra budskap om moral och religion, säger Takiyuddin Hassan, som arbetat för delstaten, till nyhetsbyrån AP.
– Våra urvalskriterier är artistens egna bakgrund och det de uträttat tidigare. Självklart fortsätter vi dock med segregeringen av folkmassor: män, kvinnor eller familjer, fortsätter Takiyuddin Hassan.
Tillbaka efter 28 år
Yusuf Islam hade rad hitlåtar som Moonshadow och Peace Train innan han konverterade från islam och vände musikbranschen ryggen. I förra veckan släppte han sitt första ”mainstreamalbum” på 28 år. Och albumet som heter An other cup har tagits emot väl av kritikerna.
Någon turné kommer det sannolikt inte att bli, men Yusuf Islam kommer att uppträda när Nobels fredspris delas ut i Oslo om två veckor.
Kulturnyheterna