Petra Mede och Markoolio spelar vampyrföräldrar i den nya tv-serien. Foto: TT

Mede och Markoolio gör svensk ”Familjen Adams”

Uppdaterad
Publicerad

Vampyrmys med förhinder i Barnkanalens nya tv-serie ”Familjen Rysberg”. Markoolio och Petra Mede spelar 300-åriga vampyrföräldrar.

Vad gör en rättskaffens vampyrfamilj när Transsylvanien drabbas av blodbrist? Flyttar till Stockholm och tar jobb på blodbanken såklart. Det är premissen när regissören Fredde Granberg förvandlar fredagsmys till fredagsrys och rullar ut sin nya tv-serie ”Familjen Rysberg” i höst.

Störande zombies

Markoolio, Petra Mede och Happy Jankell spelar huvudrollerna i Barnkanalens nya satsning. I serien försöker pappa Drak-Olle, mamma Eliza-Bett och tonårsdottern Vampyrella hålla låg profil i en Stockholmsförort, men drababs av förhinder då gamla zombievänner och varulvar hälsar på i idyllen.

Premiär i höst

Fredde Granberg (”Dr Mugg”, ”Barna Hedenhös uppfinner julen”) regisserar tillsammans med Thomas Claesson, i serien som kommer att ha premiär den 11 september.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.