Möte med Madonna

Uppdaterad
Publicerad

Kulturnyheternas Petra Markgren Wangler har som enda skandinaviska journalist fått en tv-intervju med megastjärnan Madonna. På måndagskvällen sände SVT musikspecialen om Madonna. Den som missade programmet får en ny chans att se musikspecialen i SVT1 på julafton klockan 14.05.

Madonnas nya skiva Confessions on a Dance Floor släpptes den 14 november. Sedan en tid spelas den första singeln Hung up intensivt på radion.

– Det är andra gången jag träffar henne, men första gången jag intervjuar henne själv. Hon är svårintervjuad, men inte svår som intervjuobjekt. Det handlar mest om att man själv inte vill sumpa det eftersom hon är så stor. Men det gick bra, säger Markgren Wangler.

Madonna har ambitionen att alltid blicka framåt. Det gäller inte bara när hon arbetar med musiken, utan även i intervjusituationer. I Markgren Wanglers intervju svarar dock Madonna på frågor, inte bara om nuet, utan även om det förflutna.

Medverkar i programmet gör bland annat Madonnas låtskrivare och producenter Pat Leonard, Bloodshy & Avant samt Johan Renck.

Här på webben kan du se hela Petra Markgren Wanglers intervju med Madonna! Klicka på länken ovan! (Den här artikeln publicerades ursprungligen den 16 december 2005.)

Kulturnyheterna

Fakta: Madonnas skivor

Madonna (1983)

Like A Virgin (1984)

True Blue (1986)

Who's That Girl (Soundtrack till filmen med samma namn från 1987)

You Can Dance (Remix album från 1987)

Like A Prayer (1989)

I'm Breathless (Soundtrack till filmen ”Dick Tracey”, 1990)

The Immaculate Collection (Samlingsskiva/Greatest Hits v.1 1983-1990 från 1990)

Erotica (1992)

Bedtime Stories (1994)

Something To Remember (1995)

Evita (Soundtrack till musikalfilmen med samma namn, 1997)

Ray of Light (1998)

Music (2000)

GHV 2 (Greatest Hits v.2 1992-2000, utgiven 2001)

American Life (2003)

Remixed & Revisited (EP / Remix album, 2003)

Confessions On A Dance Floor (2005)

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.