Mumintrollet och kometjakten

Uppdaterad
Publicerad

Regi: Maria Lindberg

Svenska röster: André Wickström

Filtdockor mot animerad bakgrund i 3D. Kan det vara något? Mumintrollen behåller sin charm i vått och torrt.

”Det är fint att man vill bevara Tove Janssons originalanda men i ett sjok blir det ibland långsamt eftertänksamt.” skriver Ronnit Hasson i Expressen.

Mårten Blomkvist i DN tyckare att det är lagom skrämsel för de minsta biobesökarna ”Trivsam junior-”Armageddon”, även om trollen får klänga väl länge i bergen på väg till och från observatoriet.”

”Mark Levengoods berättarröst gör varken från eller till. Resultatet blir sällsamt menlöst, segdraget, sövande.” skriver Malena Janson i SvD.

Emma Gray Munthe i AB skriver: ”Stilen är charmigt gammeldags, Björks ledmotiv ger en mer modern touch, soundtracket i övrigt låter som något Tarantino skulle vilja stjäla till sin nästa film, och att det är komikern André Wickström som gör Sniffs röst är ett både roligt och lyckat grepp. ”

Se trailern på den officiella sajten

Betyg: 2/6 Svenska Dagbladet

Läs SvD:s recension

Betyg: 3/5 Dagens Nyheter

Läs DN:s recension

Betyg: 3/5 Expressen

Läs Expressens recension

Betyg: 3/5 Aftonbladet

Läs Aftonbladets recension

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.