Norska Framstegspartiet gör egna Muhammed-karikatyrer

Uppdaterad
Publicerad

Det högerpopulistiska Framstegspartiet har tryckt egna Muhammed-karikatyrer i sin medlemstidning. Det rapporterar norska NRK.

– Det ligger nära till hands att misstänka att de gör detta bara för att provocera, säger Shoaib Sultan på Islamsk Råd Norge.

Enligt uppgifter i norska medier ska karikatyrerna publiceras i samband med en artikel om yttrandefrihet. Publiceringen ska också ha fått grönt ljus av partiets ledare Siv Jensen.

Sultan tycker att Framstegspartiet beter sig barsligt.

– Vi menar att det är olyckligt att göra så här i den situation vi befinner oss i. Samtidigt påminner det mest om barn i trotsåldern som säger och gör saker bara för att chockera, säger han.

Framstegspartiet ska ha berett sig på en omfattande diskussion i samband med publiceringen, men när sedan diskussionen kom igång valde partiet att inte diskutera frågan vidare, skriver NRK.

Kulturnyheterna

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.