Mikael Persbrandt. Foto: TT

Persbrandt bortklippt ur nya Hobbit-filmen

Uppdaterad
Publicerad

I den tredje och sista filmen i ”Hobbit”-serien är svensken bortklippt igen.

I den första ”Hobbit”-filmen fick Mikael Persbrandts rollfigur Beorn inte plats, och i den andra syntes han bara i några minuter. Till den tredje filmen, ”Hobbit: Femhäraslaget”, lovade regissören att svenskens rollfigur skulle få ta plats.

– Historien har definitivt mycket Beorn i den andra och tredje filmen. Mikael är en fantastisk skådespelare, helt underbar. Vi kommer att ta honom tillbaka hit för vi ska spela in fler scener till den tredje filmen nästa år. Han är så bra. Beorn är den sortens karaktär man vill skriva mer material till, sa Peter Jackson till Nöjesbladet 2012.

Men enligt Expressen syns Mikael Persbrandt inte till i filmen överhuvudtaget. Tidningen skriver dock att en björn, som skulle kunna vara Beorn, skymtar förbi vid ett tillfälle.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.