För en knapp månad sedan meddelades att tre av Radioteaterns fem redaktioner skulle läggas ner för att skapa en mer rationell produktion. Enligt Jasenko Selimovic skulle dock inte verksamhetens budget påverkas av förändringarna, lika många pjäser skulle produceras för lika mycket pengar som tidigare.
Men enligt Dramatikerförbundets debattartikel stämmer inte detta. Enligt uppgifter som de tagit del av ska visserligen utbud och budget för vuxna lyssnare ligga kvar på samma nivå som tidigare, men barn- och ungdomsdelen får halverade anslag, från två miljoner kronor per år till en miljon. ”När Jasenko sparar tar han från barnen och ger till de vuxna”, skriver Dramatikerförbundet.
Vidare hävdas att Lovteatern, som den del av Radioteatern som sysslar med barn- och ungdomsproduktion kallas, trots de halverade anslagen fått i uppdrag att producera lika mycket radiodramatik som tidigare. De ska även ha fått veta att de ska satsa på ”sådant som säljer”.
TT Spektra har utan framgång sökt Jasenko Selimovic för en kommentar.
TT Spektra