Årets pop kvinnlig
Amy Diamond – This is me now (Bonnier Music)
Ane Brun – A temporary dive (V2 Records)
Frida Hyvönen – Until death comes (Licking fingers)
Jenny Wilson – Love and youth (Rabid Records)
Robyn – Robyn (Konichiwa Records)
Årets pop manlig
Darin – Darin (Columbia)
Håkan Hellström – Ett kolikbarns bekännelser (Dolores)
Mauro Scocco – Herr Jimsons äventyr (Diesel)
Peter LeMarc – Sjutton sånger – LeMarc sjunger LeMarc (Columbia)
Son of a plumber – Son of a plumber (Capitol)
Årets popgrupp
Alcazar – Dancefloor deluxe – new version (RCA)
Bodies without organs – Prototype (Capito)l
CDOASS – Extra fingers (Playground)
Doktor Kosmos – Ett enkelt svar: (Nons Records)
Suburban kids with biblical names – #3 (Labrador)
Årets rockalbum (solo)
Christian Kjellvander – Faya (Startracks)
Freddie Wadling – Jag är monstret (Capitol)
Moneybrother – To die alone (Burning heart)
Thåström – Skebokvarnsv. 209 (Universal)
Tomas Andersson Wij – Tomas Andersson Wij (Sonet)
Årets rockgrupp
Kent – Du & jag döden (RCA)
Soundtrack of our lives – A present from the past (Warner Sweden)
The Ark – State of the Ark (Virgin)
The Cardigans – Super extra gravity (Stockholm Records)
The Hellacopters – Rock & roll is dead (Universal)
Årets kompositör
Anders Wedin (Moneybrother) – To die alone (Burning heart)
Joakim Berg – Du & jag döden (RCA)
Laleh – Laleh (Warner Music)
Robyn/Klas Åhlund – Robyn (Konichiwa Records)
Thåström – Skebokvarnsv. 209 (Universal)
Årets textförfattare
Håkan Hellström – Ett kolikbarns bekännelser (Dolores)
Jason Diakité – Alla vill till himmelen men ingen vill dö (Juju Records)
Joakim Berg – Du & jag döden (RCA)
Laleh – Laleh (Warner Music)
Thåström – Skebokvarnsv. 209 (Universal)
Årets producent
Anders Hansson & Alexander Bard
Bloodshy/Avant
Klas Åhlund
Laleh
Lars Halapi
Årets barnalbum
Allram Eest – Det är musik (Bonnier Music Sweden)
Bolibompa – Supersnälla Silversara & Stålhenrik (Gammafon)
Jujja & Tomas Wieslander – Lillebrors låtar (Gammafon)
Patrik Silvereke & vänner – Hallå? Ko-ko! (Sandkvie Records)
Sjöholm Helen/Dogge m fl – Lilla kotten sjunger julskiva (Gammafon)
Årets folkmusik
Ellika & Solo – Abaraká! Tack! (Xource)
Jonas Knutsson + Johan Norberg – Cow cow: Norrland II (The Act Company)
New Tango Orquesta – Bestiario (Xource)
Ola Bäckström – Boggdansen (Giga)
Ståbi, Härdelin, Bölja Hertzberg & Hallberg – Kärleksbrev och ryska satelliter (Holmen Music)
Årets hip hop/soul
Hearinaid – The Boom Lucy (Jugglin Records)
Jaqee – Blaqalixious (Swingkids/Border)
Looptroop – Fort Europa (Burning heart)
Masayah – p.s. (MNW)
Timbuktu – Alla vill till himmelen men ingen vill dö (Juju Records)
Årets hårdrock
Candlemass – Candlemass (Nuclear Blast)
Hammerfall – Chapter V: Unbent, unbowed, unbroken (Nuclear Blast)
Hardcore Superstar – Hardcore Superstar (Gain Production AB)
Meshuggah – Catch thirtythree (Nuclear Blast)
Opeth – Ghost reveries (Roadrunner)
Årets jazz
Bobo Stenson/Anders Jormin/Paul Motian – Goodbye (ECM
Records)
e.s.t. – Viaticum (The Act Company)
Jonas Kullhammar Quartet – Snake city north (Moserobie Music Production)
Putte Wickman & Jan Lundgren – An intimate salute to Frankie (Gazell Records AB)
Torbjörn Zetterberg – Krissvit (Moserobie Music Production)
Årets klassiska ensemble
Camerata Nordica Anders Eliasson – Camerata Nordica (Caprice)
Eric Ericsson kammarkör – Lidholm Khoros (BIS)
Gävle symphony orch/Michael Bartosch Oskar Lindberg – Tre dalmålningar (Swedish Romantics)
Lysell quartet – Dag Wirén – stråkkvartetter 2-5 (Daphne Records)
Neeme Järvi & Göteborgs symfoniker – Sibelius symfoni 1-7 (DG)
Årets klassiska solo
Anne Sofie von Otter – Music for a while (Archiv)
Bengt Forsberg – Solitaires 2 (Acoustica)
Fredrik Burstedt – Cordes sur bois (Palette)
Göran Söllscher – The Renaissance album (DG)
Sharon Bezaly – Nordic spell (BIS)
Årets klubb/dans
Arash – Arash – new version (Warner Sweden)
Blandade artister – Inside Scandinavia vol 2 (Rawfusion)
Hundarna från söder – Troika (Flora & fauna)
September – In orbit (Family Tree Music)
Spånka Nkpg – The City of the golden king (Envis Produktion)
Årets schlager/dansband
Björn Skifs – Decennier sånger från en annan tid (Capitol)
Jimmy Jansson – Som en blixt (Mariann Grammofon)
Mathias Holmgren – Vägen hem (Mariann Grammofon)
Nanne – 20 år med Nanne (Lionheart Records)
Shirley Clamp – Lever mina drömmar (Lionheart Records)
Årets visa
Cajsastina Åkerström – De vackraste orden (Virgin)
Hawkey Franzén – Stig Dagerman (Gazell Records AB)
Laleh – Laleh (Warner Sweden)
Mikael Wiehe – Främmande land (Amigo musik)
Sofia Karlsson – Svarta ballader (sjunger Dan Andersson) (Amigo musik)
Årets öppen kategori
Allan Edwall – Alla Allans visor (National)
Blandade artister – Du Beppe, Beppe Wolgers mästerverk (Bonnier Music)
Peps Blodsband – Äntligen! (Gazell Records AB)
The Latin Kings – Familia Royale (Red Line)
Totta Näslund – Totta 8: Greatest hits! (Capitol)
Årets nykomling
Amy Diamond (Bonnier Music)
Bodies Without Organs (Capitol)
Darin (Columbia)
Frida Hyvönen (Licking Fingers)
Laleh (Warner)
Årets album
Bodies without organs – Prototype (Capitol)
Kent – Du & jag döden (RCA)
Laleh – Laleh (Warner Sweden)
Robyn – Robyn (Konichiwa Records)
Timbuktu – Alla vill till himmelen men ingen vill dö (Juju Records)
Årets artist
Kent (RCA)
Laleh (Warner Sweden)
Moneybrother (Burning heart)
Robyn (Konichiwa Records)
Timbuktu (Juju Records)
Årets musik-dvd
Abba – Abba the movie (Polar)
Cornelis Vreeswijk – Cornelis (Pan Vision)
Evergrey – A night to remember (Inside out)
Marit Bergman – Marit Bergman – Live at Rival (RCA)
Timbuktu – Funken styr våra steg (Juju Records)
Årets låt
Amy Diamond – Whats in it for me (Bonnier Music)
Darin – Money for nothing (Columbia)
Kent – The hjärta & smärta ep (RCA)
Robyn – Be mine (Konichiwa Records)
Timbuktu – Alla vill till himmelen men ingen vill dö (Juju Records)
Kulturnyheterna