Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Är sexkomedin tillbaka? Det säger journalisten Michelle Hallström. Hör henne och se klipp från två aktuella filmer i inslaget. Foto: SVT

Sexkomedin är tillbaka på bioduken – se klipp från två aktuella filmer

Uppdaterad
Publicerad

Den barnförbjudna komedin gör återigen succé i Hollywood.

Och det kan bero på de långdragna strejkerna.

– Strejkerna kan göra att vi får se färre superhjältefilmer och mer barnförbjudet, säger populärkulturjournalisten Michelle Hallström.

Det är en ny trend på gång i filmvärlden, och den handlar om sex och humor. Michelle Hallström, journalist och poddare, säger att hela branschen förändrats de senaste åren, och att det påverkat vad som produceras och visas på bio.

– Filmindustrin har gått igenom en intensiv period med streaming och strejker. Många komedier har flyttats från bio till streaming – så även sexscenerna, säger hon i Morgonstudion.

De nya sexkomedierna skiljer sig åt från sina föregångare, till exempel ”Hangover” eller ”The American pie”-serien, säger Michelle Hallström.

– Nu har man lyckats skämta om sex utan att det ska vara kvinnoförtryck, säger hon skämtsamt.

Se klipp från filmerna ”Bottoms” och ”No hard feeling” i inslaget ovan.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.