Körberg är bara en av dem som reagerar på beskedet om Kenneth Gärdestads död. De två sågs senast på Grammisgalan i februari, där Kenneth Gärdestad fick ett hederspris för sin musik.
– Då sa han att det nog blir sista gången jag går upp för en trappa, säger Tommy Körberg.
Starka reaktioner på Twitter
På Twitter är det många som uttrycker sorg eller hyllningar till Gärdestad. Artisten Lisa Nilsson hyllar Gärdestad i ett inlägg på Twitter.
”Sänder ett fång med tacksamhet till avlidne Kenneth Gärdestad som influerat vår tids poplyrik mer än de flesta. Arvet är tidlöst. Texterna odödliga”, skriver hon i inlägget.
”Få lämnar efter sig fler inrotade folkliga texter än Kenneth. Han är däruppe med Olle Adolphson, Cornelis, Beppe & Taube”.
Richard Herrey, som tog Sverige till seger i Eurovision Song Contest 1984, skriver även han på Twitter.
”Kenneth Gärdestad får nu vara tillsammans med Ted på deras egna måne någonstans.”
Fick mer erkännande
Hannes Holm regisserade filmen och samarbetade då tätt med Kenneth Gärdestad.
-Kenneth var en otrolig fighter hela sitt liv. Av alla de personer jag stött på var han den som var mest lik Jonatan i Bröderna Lejonhjärta, han var en fantastisk bror till Ted. Jag fokuserade därför också mycket på brödrarelationen i filmen för den var så unik och fin, säger han till TT.
Det som glädjer Hannes Holm mest är att Kenneth Gärdestad trots sin sjukdom fick ta del av filmpremiären.
Artisten Erik Linder, som sjöng Kenneth Gärdestads Melodifestivalbidrag 2010 och har känt honom sedan 2009, är chockad över beskedet även om han sett att Gärdestads hälsa försämrats på sistone.
– Det senaste året har vi suttit mycket och lyssnat på gamla inspelningar som han och Ted gjorde hemma i studion i källaren. Vi har suttit och druckit kaffe och pratat mycket. De senaste åren har han fått mycket erkännande för sina texter, vilket är härligt, säger Linder, även han, till TT.