Det är inte bara musiken som blir svensk när Abba-musikalen ”Mamma mia!” blir film. Stellan Skarsgård gör en av rollerna – men han kommer inte att sjunga några arior direkt.
– Och det tror jag nog ni ska vara tacksamma för, säger han till TT Spektra
”Mamma mia!” håller på att utvecklas till rena storfilmen. Åtminstone när det gäller rollistan. Efter att Meryl Streep tackat ja till huvudrollen som mamman Donna och Pierce Brosnan blivit klar för rollen som en av mammas före detta pojkvänner är det nu klart att även Stellan Skarsgård ska vara med när Abba-musikalen bli film.
Det är första gången Stellan Skarsgård kommer att ta ton i en film. Han spelar den av mammas pojkvänner som är norrmannen Terje i den svenska uppsättningen. Men i den internationella uppsättningen, som filmen bygger på, heter rollfiguren Bill och är australier.
Skarsgård tycker det ska bli kul att spela mot Meryl Streep.
– Det ska bli trevligt. Hon verkar vara en flicka med framtiden för sig, säger Skarsgård.
Provsjungit i England
Han har varit i England och provsjungit för rollen, och på frågan om han verkligen kan sjunga, säger han:
– Ja, dom tyckte det.
Nu får ”Mamma mia!” en rejäl svenskprägel, men det är inte Björn Ulvaeus och Benny Andersson som har begärt att få med Stellan Skarsgård i filmen.
– Nej, det där har skötts via filmbolaget Universal, men de har naturligtvis varit med och godkänt alla namnen, säger Görel Hanser, Abbornas manager.
Stellan Skarsgård, som fyller 56 i sommar, säger sig vara lite för gammal för att ha varit Abba-fan på den tiden det begav sig.
– Mitt största Abba-minne kommer från när jag var i Rom och spelade in film och bodde på hotell. Jag bodde mitt emot Harry´s Bar och åt ofta lunch där, och då var det någon i personalen som alltid spelade Abba-musik.
– Så det innebar att dom gånger jag verkligen skulle försöka känna mig italiensk, fick jag lyssna på Abba.
Spelas in i Grekland
Filmen kommer att spelas in nu under sommaren, i Grekland och i studio i London. En del av de övriga skådespelarna håller redan på med repetitioner, men Skarsgård är just nu fast i Sverige.
– Jag pendlar fram och tillbaka till inspelningen av ”Arn”, säger han.
Stellan Skarsgård är inte det enda nytillskottet i rollistan till ”Mamma mia!”-filmen. Nu är det även bekräftat att Colin Firth, känd från filmer som ”Love actually” och Bridget Jones-filmerna, spelar en av de andra möjliga papporna, och att Christine Baranski spelar en av mammans bästa vänner. Hon är mest känd från tv-seien ”Cybill”.
Den relativt okända skådespelerskan Amanda Seyfried, 21, kommer att spela dottern. Hon har tidigare gjort roller i tv-serierna ”Veronica Mars” och ”Big love”.
TT Spektra