Varje torsdagskväll, med start 17 januari, leder Stina som ensam programledare debatter om de allra mest angelägna frågorna, högt som lågt.
”Inget ämne är förbjudet” står det i pressmeddelandet. Vad kan vi förvänta oss av programmet?
-Jag hoppas att det blir lite fler kontroversiella ämnen. Det är svårt att säga konkret just nu vad det blir men jag skulle vilja ha med ämnen som rör sexualitet, kvinnlighet, våldtäkter och invandring till exempel.
Kommer vi att få se en tuffare Stina i rutan?
-Ja, det tror jag. Men jag har nog alltid varit tuff i vissa sammanhang även om jag inte är någon skjutjärnsjournalist så är jag ingen mes för det. Men jag tror att jag utövar mer kvinnlig list än skjutjärnsjournalistik.
Vem vill du helst ha med i Debatt?
-Oj, jag hoppas att det ska finnas utrymme för aktuella och spännande personer. Hade programmet sänts just nu så hade det varit naturligt att ha med till exempel Alex Schulman, Jan-Olov Andersson. Debatt hade även handlat om den 50-årige pappan som sköt en pojke och ungdomar som sparkar ihjäl varandra eller rondellhundarna.
-Vem jag helst vill ha med är svårt att säga. Men om jag hoppas att om ett program tar upp ämnen som religion och islam så vill jag ha med Björn Ulvaeus och om vi ska prata om u-hjälp så vill jag ha Percy Barnevik.
Hur tror du att det mottas att det är du som ska leda debatt?
-Jag vet inte, men jag kommer inte att läsa några nyhetskommentarer eller några bloggar de närmsta dagarna i alla fall, jag avhåller mig från det. Det är väldigt tufft just nu och debatter är alltid i blåsväder och därför jag tvekade innan jag tackade ja till uppdraget. Det är en sak om man gör ett dåligt arbete, för då ska man ha stryk. Förhoppningsvis går det bra vi får se när programmet drar i gång.
Debatt sänds från Göteborg och startar torsdag 17 januari kl 22.00 i SVT1.
Karolina Jonason
Fakta: Stina Lundberg Dabrowski
Stina Lundberg Dabrowski startade sin tv-karriär 1982, som programledare för Nöjesmaskinen tillsammans med Sven Melander.
Sedan dess har hon gjort otaliga intervjuer med statsmän och celebriteter världen runt, bland annat Nelson Mandela, Hillary Rodham Clinton, Margaret Thatcher, Yasser Arafat, Moammar Khadaffi, Ingmar Bergman och den provokativa mega-stjärnan Madonna.
Stina har mottagit Stora Journalistpriset, Hylandpriset och en mängd andra utmärkelser för sina intervjuer och sin journalistik, bland annat blev hon vald till Tidernas Programledare i en Sifo-undersökning 2005.