Sune Jonsson föddes 1930 i Nordmaling i Västerbotten. Redan i sin första fotobok, Byn med det blå huset 1959, ringade han in det egna ursprungslandskapet och dess människor som sitt huvudämne. Men det finns utblickar, till Småland, Bornholm, Prag, New York och Kongo.
Under 60-talet hörde Sune Jonsson till de dokumentärfotografer som blev brett uppmärksammade, med böcker och utställningar bl a på Moderna Museet i Stockholm. Sune Jonsson har gett ut ett knappt 30-tal böcker, ofta både som fotograf och författare.
I början av 1960-talet knöts Sune Jonsson till Västerbottens museum i Umeå där han så småningom fick en tjänst som fotograferande och skrivande fältetnolog. Han arbetade vid museet fram till sin pensionering 1995. Parallellt arbetade han med egna fotografiska projekt, företrädesvis i Västerbotten.
Sune Jonsson belönades 1993 med Hasselbladpriset och är en av två svenska fotografer som fått ta emot denna prestigefulla utmärkelse.
Kulturnyheterna