Robert De Niro i rollen som Jake LaMotta. Foto: AP/TT

”Tjuren från Bronx”-konflikten är löst

Uppdaterad
Publicerad

Dottern till den berömda filmens manusförfattare har hävdat att det är hon som äger rättigheterna till filmen. Nu får hon upprättelse.

En av filmhistoriens längsta juridiska konflikter har nått vägs ände. Efter att en konflikt om vem som egentligen äger rättigheterna till filmen ”Tjuren från Bronx” pågått sedan 90-talet har parterna nu gjort upp i godo, uppger Hollywood Reporter.

Klassisk film

Martin Scorseses klassiska film ”Tjuren från Bronx” är baserad på boxaren Jake LaMottas liv och gav Robert De Niro en Oscar för bästa manliga huvudroll. Det var efter att manusförfattaren Frank Petrella gått bort som hans dotter Paula Petrella inledde sin konflikt med filmbolaget MGM under det tidiga 90-talet. 2009, efter att ha sökt juridisk representation i två decennier, stämde hon filmbolaget.

Ärvd upphovsrätt

Petrella hävdade att hon ärvt faderns upphovsrätt, då han skrivit merparten av manuskripten som filmen är baserad på samt en pjäs och en bok om LaMottas liv. MGM har å sin sida hävdat att filmens nyckelscener – LaMottas viktigaste matcher, hans skilsmässa och en fängelsedom sent i livet – är historiska fakta som saknar upphovsrätt.

Viktigt fall

Parterna har nu gjort upp i godo. De ekonomiska detaljerna är konfidentiella. Enligt Hollywood Reporter kan fallet bli tongivande i kommande upphovsrättskonflikter inom film och tv.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.