Spotify-grundare portad från Google

Uppdaterad
Publicerad

Daniel Ek har portats från sökmotorjättens matsal – efter att ha försökt rekrytera folk i smyg.

Spotify-grundaren Ek berättar för Wall Street Journal hur han ätit gratisluncher i Googles matsal i New York – och samtidigt rekryterat en Google-anställd till Spotify.

De två bolagen är grannar i New York och därför brukar Daniel Ek äta lunch där.

Men nu är det slut på gratisluncherna.

– Jag är faktiskt bannlyst från Googlekontoret för att jag anställt så många av deras anställda. De fick nog när jag rekryterade folk i deras kafeteria medan jag satt och åt lunch gratis, säger han till tidningen.

Svenska Dagbladet Näringsliv rapporterar i dag att Google nu på allvar tar sig an Spotify i Europa, när de i dag lanserar sin musikströmningstjänst Google Play Music All Areas i Storbritannien, Frankrike, Spanien, Portugal, Irland, Italien, Belgien och Österrike.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.