Nettoomsättningen föll till 45,5 miljarder kronor, från 48,7 miljarder under fjärde kvartalet 2014.
För helåret redovisar koncernen en förlust på 28,2 miljarder kronor före skatt, bland annat till följd av nedskrivningar på totalt 36,8 miljarder kronor.
Ingen utdelning
”På grund av det negativa resultatet efter skatt föreslår styrelsen – i enlighet med Vattenfalls utdelningspolicy – att ingen utdelning lämnas för 2015”, skriver Vattenfall i sin bokslutskommuniké.
Vattenfalls ledning hänvisar framför allt till låga elpriser som orsak till det svaga resultatet.
”Den stora utmaningen under 2015 var fortsatt den påverkan som dagens mycket låga elpriser har på Vattenfalls lönsamhet och värderingen av våra tillgångar. I kombination med nya myndighetskrav ledde detta tyvärr till ytterligare nedskrivningar under sommaren”, säger Magnus Hall, Vattenfalls vd och koncernchef.
Kritiskt för kärnkraften
Hall beskriver i bokslutet situationen för svensk kärnkraft som kritisk, till följd av fortsatt fallande elpriser och en effektskatt motsvarande 7 öre per kilowattimme.
”De återstående reaktorerna behövs under många år framåt om vi på ett ansvarsfullt och kostnadseffektivt sätt ska kunna övergå till ett helt förnybart energisystem”, skriver han i en kommentar.
Fortsätter falla
Elpriserna har fortsatt att falla under fjolåret.
– Vi ser inga lättnader den närmaste framtiden, säger vd Magnus Hall.
Olje- och kolkraftverk stängs löpande runt om i Europa.
– Vi förväntar oss att det fortsätter, säger Hall och räknar med att det borde påverka elpriset uppåt på lite sikt.
Hall målar upp en bild av att det är fullt möjligt att på lite sikt bygga ut det svenska energisystemet med 100 procent förnybart. Sverige har tillgångarna, i form av vatten, land och skog.