Beslutet om ett tillkännagivande till regeringen togs utan omröstning. Det berodde på att de borgerliga partierna inte tog strid för sin reservation. De borgerliga anser att riksdagen bör vänta in det arbete om betalningstider som regeringen håller på med. De rödgröna och Sverigedemokraterna vill att regeringen snarast ska återkomma med en lag som gör det omöjligt, företag emellan, att avtala om att tiden för att betala fakturor kan vara längre än 30 dagar.
– Det låter bra, men det slår snett, sade näringsminister Annie Lööf (C), inför riksdagens beslut.
Hon anser att riksdagen borde ha hejdat sig och lyssnat till de inom näringslivet som på egen hand vill sätta upp regler för att stoppa att framför allt storföretag utnyttjar leverantörer som bank genom att kräva att få längre tid på sig att betala sina fakturor.
Riksdagen begärde för över ett år sedan en tvingande lag, utan möjlighet att avtala om längre tid. Men regeringen har inte återkommit med förslag till riksdagen. Nu kan riksdagens begäran bli hängande i regeringskansliet i väntan på riksdagsvalet.