Uppdrag gransknings Ali Fegan and Karin Mattisson. Foto: Linda Haglund

Kontakta Uppdrag gransknings redaktion

Publicerad
UPPDRAG GRANSKNING ·

Här hittar du kontaktuppgifter till reportrar och redaktörer på Uppdrag gransknings redaktion.

Du kan också mejla till redaktionens gemensamma mejlkorg, granskning@svt.se. Har du information du vill dela med dig av? Läs mer om hur du kan tipsa oss på ett säkert sätt.

Axel Björklund, ansvarig utgivare axel.bjorklund@svt.se

Marianne Westman, projektledare marianne.westman@svt.se

Karin Mattisson, innehållsredaktör/programledare karin.mattisson@svt.se

Peter Bagge, programredaktör peter.bagge@svt.se

Ella Hopf Berger, digital redaktör ella.berger@svt.se

Hans Peterson Hammer, redaktör hans.peterson.hammer@svt.se

Frida Johanson, redaktör frida.johanson@svt.se

Lars-Göran Svensson, redaktör lars-goran.svensson@svt.se

Foto: SVT

Nils Hanson, redaktör nils.hanson@svt.se

Ali Fegan, programledare/reporter ali.fegan@svt.se

Anna-Klara Bankel, reporter anna-klara.bankel@svt.se

Sven Bergman, reporter sven.bergman@svt.se

Henrik Bergsten, reporter henrik.bergsten@svt.se

Samir Bezzazi, reporter samir.bezzazi@svt.se

Joachim Dyfvermark, reporter joachim.dyfvermark@svt.se

Staffan Florén Sandberg, reporter staffan.floren@svt.se.

Jesper Henke, reporter jesper.henke@svt.se

Axel Gordh Humlesjö, reporter axel.humlesjo@svt.se Krypteringsnyckel: Axel Humlesjö

Petter Ljunggren, reporter petter.ljunggren@svt.se Krypteringsnyckel: Petter Ljunggren

Lina Makboul, reporter lina.makboul@svt.se

Ida Nordén, reporter ida.norden@svt.se

Magnus Svenungsson, reporter magnus.svenungsson@svt.se

Foto: Knut Koivisto /SVT

Lena Sundström, reporter lena.sundstrom@svt.se

Linda Larsson Kakuli, researcher linda.larsson.kakuli@svt.se

Fredrik Laurin, researcher. fredrik.laurin@svt.se

Sally Eriksson, videoreporter sally.eriksson@svt.se

David Lindahl, webbreporter david.lindahl@svt.se

Jonas Pettersson, videoreporter jonas.pettersson@svt.se

Lokal. Lättanvänd. Opartisk. Ladda ner appen nu!

Hämta SVT Nyheter i App StoreLadda ned SVT Nyheter på Google Play

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer