Uppdrag gransknings Janne Josefsson and Karin Mattisson. Foto: Sofia Sabel

Kontakta Uppdrag gransknings redaktion

UPPDRAG GRANSKNING · Här hittar du kontaktuppgifter till alla reportrar och redaktörer.

Du kan också mejla till redaktionens gemensamma mejlkorg, granskning@svt.se. Har du information du vill dela med dig av? Läs mer om hur du kan tipsa oss på ett säkert sätt.

Nils Hanson, projektledare/ansvarig utgivare nils.hanson@svt.se

Marianne Westman, administrativ projektledare marianne.westman@svt.se

Janne Josefsson, programledare/reporter jan.josefsson@svt.se

Karin Mattisson, programledare/reporter karin.mattisson@svt.se

Peter Bagge, programredaktör peter.bagge@svt.se

Frida Johanson, digital redaktör frida.johanson@svt.se

Fredrik Laurin, redaktör fredrik.laurin@svt.se

Hans Peterson Hammer, redaktör intake hans.peterson.hammer@svt.se

Anna Engholm, redaktör anna.engholm@svt.se

Martin Sundborn, redaktör martin.sundborn@svt.se

Anna-Klara Bankel, reporter anna-klara.bankel@svt.se

Ella Berger, reporter ella.berger@svt.se

Sven Bergman, reporter sven.bergman@svt.se

Henrik Bergsten, reporter henrik.bergsten@svt.se

Samir Bezzazi, reporter samir.bezzazi@svt.se

Bo-Göran Bodin, reporter bo.goran.bodin@svt.se

Sophia Djiobaridis, reporter sophia.djiobaridis@svt.se

Joachim Dyfvermark, reporter joachim.dyfvermark@svt.se

Ali Fegan, reporter ali.fegan@svt.se

Staffan Florén Sandberg, reporter staffan.floren@svt.se.

Linda Haglund, reporter linda.haglund@svt.se

Jesper Henke, reporter jesper.henke@svt.se

Axel Humlesjö, reporter axel.humlesjo@svt.se Krypteringsnyckel: Axel Humlesjö

Petter Ljunggren, reporter petter.ljunggren@svt.se Krypteringsnyckel: Petter Ljunggren

Lina Makboul, reporter lina.makboul@svt.se

Ida Nordén, reporter ida.norden@svt.se

Lars-Göran Svensson, reporter lars-goran.svensson@svt.se

Magnus Svenungsson, reporter magnus.svenungsson@svt.se

Så arbetar vi på SVT Nyheter

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer