Uppgifter: Israel och Hamas nära avtal om tillfällig vapenvila
Israel och Hamas ska tillsammans med USA ha nått en preliminär överenskommelse om en fem dagar lång vapenvila i kriget. Utbytet: Att Hamas släpper dussintals kvinnor och barn som nu hålls som gisslan i Gaza.
Ryssland inleder drönarattacker mot Kiev för andra natten i rad
Ryssland genomförde under natten till söndag omfattande drönarattacker mot Kiev i Ukraina, rapporterar Reuters.
”Som ni kan se har fienden intensifierat attackerna mot Kiev. Var därför försiktiga och ansvarsfulla, och ignorera inte flyglarmen”, skriver Serhij Popko, ledaren för Kievs militäradministration, på Telegram.
Frankrike mosade Gibraltar i EM-kvalet – drömmål av Mbappé
Självmål, rött kort och mål efter mål i baken – varav tre på drygt tre minuter. Gibraltar hade en brutal match borta mot Frankrike som slutade 14-0. Det är den största segern genom tiderna i en EM-kvalmatch.