Anakonda fick rekordmånga ungar

Uppdaterad
Publicerad

Den gula anakondan Anna i terrariet på Malmö reptilcenter har fött rekordmånga ungar, 35 stycken. Vanligtvis föds det 25 ungar i en kull, enligt terrariets föreståndare Frank Madsen.

Födseln tog en timme. De nyfödda orm- ungarna är ca 40-45 centimeter långa och väger cirka 200 gram. Men den som luras av deras uppsyn och sträcker fram handen kan räkna med att bli attackerad och biten av vassa tänder.

Om en vecka är ungarna redo att äta sina första möss. En vuxen anakonda blir cirka fyra meter lång och kan lätt kväva en människa.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.