Antalet hotellövernattningar ökar

Uppdaterad
Publicerad

Svenska hotell hade fler övernattningar och högre beläggning under årets första fyra månader än under samma period 2014.

Men gästerna bor allt billigare och hotellens intäkter per uthyrt rum ökar inte.

Efterfrågan på hotellrum växte kraftigt under januari till april i år jämfört med motsvarande period förra året. Beläggningen var drygt 6 procent högre och antalet gästnätter steg med nästan 8 procent.

Turistström

– Sverige blir mer och mer attraktivt som turistland. Och på senare tid har kronkursen gjort att det blivit billigare att övernatta i Sverige, säger branschorganisationen Visitas chefsekonom Björn Arnek.

Framför allt ökar privatkunderna. Under perioden steg den gruppen med hela 13 procent, motsvarande 250 000 fler belagda rum, enligt Visita.

Lägre marginaler

Ökningen av andelen privatkunder förklarar också att hotellens intäkter per rum inte ökar i takt som efterfrågan. Affärsresenärer och konferensgäster bor oftast ensamma i ett rum och betalar fullt pris. Privatgästerna däremot delar oftare på rummen och nappar på extrapriser.

– Det är en tuff marknad när affärsresandet minskar. Då jobbar hotellen med olika erbjudanden, säger Arnek.

Visita spår att den ökade efterfrågan kommer att hålla i sig under helåret 2015, men att hotellens intäkter per uthyrt rum fortsätter att minska.

Fakta: Hotellens intäkter

Utvecklingen för hotellens intäkter per rum i de största hotellorterna:

Stockholm -0,4 procent

Göteborg -0,4 procent

Malmö 1,4 procent

Sigtuna 8,5 procent

Jönköping -0,5 procent

Helsingborg 12,7 procent

Uppsala 6,5 procent

Linköping 9,1 procent

Karlstad 13,1 procent

Umeå -19,7 procent

Riket 5,0 procent

Källa: Visita

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.