Billström betalar inte heller avgift

Uppdaterad
Publicerad

Migrationsminister Tobias Billström (m) har inte heller betalat tv-avgift sedan han flyttade hemifrån 1996. Han hänvisar till ”ungdomligt oförstånd”.

Billström säger att han ska betala retroaktivt, och håller med om att regeringsmedlemmar har ett särskilt ansvar att följa lagen. -Nu har jag i alla fall bett Radiotjänst att räkna ut vad jag är skyldig inklusive ränta.

Kulturminister Cecilia Stegö Chilò (m) har också bett att få betala avgiften retroaktivt. För henne handlar det om minst 15.000 kr. Avdrag görs för två år på 90-talet då hon bodde utomlands.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.