Konkursen kan bli dyr för landstinget. Foto: SVT

Fler svindlerier i Panaxiahärvan

Uppdaterad
Publicerad

Två tidigare chefer i värdeföretaget Panaxia kommer i höst att åtalas för grova bokföringsbrott. Samtidigt har Revisorsnämnden har inlett en granskning av företagets revisor från 2010 till konkursen.

Det var i april i år som två höga chefer vid det nu konkursade värdeföretaget häktades misstänkta för grovt bokföringsbrott. I mitten av juni belades de två med kvarstad, vilket betydde att Kronofogden kunde säkra tillgångar motsvarande 35 miljoner kronor. De före detta Panaxia-cheferna har sedan släppts på fri fot men misstankarna kvarstår, enligt John Keränen.

-Det blir åtal under hösten, säger John Keränen till TT.

Panaxias konkurs

Ännu ingen misstänkt

Keränen är också ansvarig åklagare för den nya brottsutredning som öppnats efter det att Panaxia gick i konkurs i början av september. Nu handlar det om misstänkt förskingring efter det att konkursförvaltaren upptäckt att stora summor saknas i Panaxia. Misstankarna riktar sig ännu inte mot enskilda individer. Utredningen ska, enligt Keränen, visa om något brottsligt förekommit och vem eller vilka som i så fall ligger bakom.

I branschen surrar rykten om att organiserad brottslighet förekommit i Panaxia-härvan. John Keränen vare sig bekräftar eller dementerar att sådant finns med i bilden.

-Hur definierar man organiserad brottslighet? Det här är i alla fall inte ett fyllo som slagit ett annat fyllo på käften. Här finns det nog snarare anledning att tro att det är någon som tänkt till ordentligt, säger John Keränen.

Härvan växer

På torsdagen kom också uppgifter i P4 Radio Stockholm om att fem miljoner kronor kan ha svindlats från Panaxia och överförts till ett annat säkerhetsföretag, Nordisk bevakningstjänst. Enligt de handlingar som kommit in till tingsrätten var Nordisk bevakningstjänsts förre vd i stort behov av pengar. Han kontaktade då Panaxia, där han hade goda kontakter. En vecka senare förde en av cheferna på Panaxia över pengarna till den förre vd:n.

Panaxias revisor kommer nu få svara på ett antal frågor om det underskott som uppstått i Panaxia och om det underlag han haft för att godkänna redovisningen.

-Vi kommer att titta på de senaste räkenskapsåren, säger Revisornsnämndens ordförande Adam Diamant till di.se.

-Därifrån kan bestämma oss för att inleda ett disciplinärende eller att vi fått så godtagbara svar att vi inte behöver gå vidare, säger Adam Diamant.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Panaxias konkurs

Mer i ämnet