Simona Mohamsson omgiven av mikrofoner utanför en byggnad vid politisk intervju.

Javascript är avstängt

Javascript måste vara påslaget för att kunna spela video
Bråk, avhopp och kaos – se vägen till Liberalernas avgörande SD-beslut. Foto: Christine Olsson/TT

Ödesmöte för Liberalerna – ”Den avgörande striden om SD”

Uppdaterad
Publicerad

Klockan 17 i dag samlas Liberalerna för att ta ställning till om Simona Mohamsson får fortsatt förtroende som partiledare.

I praktiken gäller frågan om partiet står bakom beslutet att slopa den röda linjen mot Sverigedemokraterna.

– Partiledningen ser det här som en sista, avgörande strid om Sverigedemokraterna. Det krassa beskedet är att de som inte kan ställa sig bakom den nya linjen helt enkelt får hoppa av, säger SVT:s inrikespolitiska kommentator Elisabeth Marmorstein.

Dagens extrainsatta landsmöte har bara en punkt på dagordningen: att besluta om Simona Mohamsson ska bli omvald som partiledare.

Valberedningen föreslår ingen motkandidat. Möjligheten finns att föreslå någon annan på mötet, men ett nytt namn skulle ha svårt att vinna tillräckligt stöd.

– Osvuret är alltid bäst i det här lilla partiet men av allt att döma så kommer det inte att finnas en seriös motkandidat som har en möjlighet att vinna över Mohamsson, säger Elisabeth Marmorstein.

Om det saknas en motkandidat väntas valberedningens förslag klubbas igenom utan omröstning, via acklamation.

Helomvändning mot SD

Veckan som gått efter partiledare Simona Mohamssons helomvändning har varit tumultartad för partiet. Överenskommelsen innebär att L accepterar SD-ministrar vid en valseger. I gengäld får Liberalerna stöd för hjärtefrågor som förstatligad skola och folkomröstning om euron. Pressträffen avslutades med en omtalad kram.

Beskedet har väckt starka reaktioner, med både stöd och kritik internt. Förespråkare för den röda linjen mot SD har krävt att partistyrelsen avgår och har försökt hitta en motkandidat till partiledarposten.

I gengäld har Liberalernas fyra ministrar i regeringen hotat att avgå om Mohamsson inte får fortsatt förtroende.

– De ville tydligt markera att de står bakom det här vägvalet men det innebär ju samtidigt att det blev svårare för en utmanare att kliva fram, säger Marmorstein.

Kan bli fler avhopp

Flera möjliga motkandidater har i veckan tackat nej, som partiets ekonomisk-politiska talesperson Cecilia Rönn, tidigare EU-kommissionären Cecilia Malmström och Stockholms oppositionsborgarråd Jan Jönsson. Flera riksdagsledamöter har också meddelat att de inte kandiderar i höstens val.

Efter dagens möte hoppas partiledningen hoppas att det splittrade partiet ska börja läka igen, säger Marmorstein.

– Tanken är att en gång för alla riva av SD-plåstret. Både för att de hoppas på taktikröster och för att de anser att bråket om SD skymmer sakfrågorna. Men partiets ”anti-sd”-falang ser fortsatt motståndet mot SD-ministrar som en helt avgörande fråga.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.