PRO:s ordförande Christina Tallberg oroar sig för hur äldre kan påverkas av coronarestriktionerna i höst när det är svårare att umgås med social distans. Foto: Suvad Mrkonjic/TT

PRO välkomnar besked om sociala kontakter – men oroar sig för hösten

Uppdaterad
Publicerad

På pensionärernas riksorganisation, PRO, välkomnades tisdagens besked om att 70-plussare kan utöka sina sociala kontakter, förutsatt att de håller avstånd utomhus. Men det finns en oro kring vad som händer efter sommaren om smittspridningen inte minskar.

– Sommartid man kan umgås utomhus, men sedan kommer en höst och vinter. Då blir det svårare att hålla ut, säger ordförande Christina Tallberg till SVT Nyheter.

I cirka två månader har de som är 70 år eller äldre ordinerats att stanna hemma och begränsa sociala kontakter på grund av coronasmittan. Under tisdagen kom beskedet att åldergränsen inte kommer ändras: 70-plussarna utgör fortsatt en riskgrupp.

– Jag blev inte så förvånad över att gränsen ligger kvar. Det är fortfarande väldigt hög smittspridning där många blir svårt sjuka eller till och med avlider, säger Christina Tallberg, ordförande PRO.

Coronapandemin

Samtidigt förtydligade Folkhälsomyndigheten att äldre nu kan utöka sociala kontakter utomhus så länge de håller avstånd.

– Det var ett väldigt positivt besked. Det betyder mycket att kunna spela boule, cykla, gå stavgång eller träffa barn och barnbarn utomhus. Även om kramarna får anstå.

”Man frågar sig: när kommer det här ta slut?”

Däremot märker Christina Tallberg redan nu av en oro hos medlemmarna kring framtiden, efter att sommarmånadernas soliga dagar är över.

– Man frågar sig: när kommer det här ta slut? Ingen av oss kan svara på den frågan tyvärr. Vi kan inte säga: “om ett halvår finns inte den här pandemin”, utan vi får förhålla oss till vad som finns här och nu. Sommartid kan man umgås utomhus, men det finns en farhåga inför att det sedan kommer en höst och vinter. Då blir det svårare att hålla ut om inte smittspridningen minskar.

Åldersexperten: buntar ihop en för stor grupp

Åldersexperten Ingmar Skoog, professor och föreståndare på Centrum för åldrande och hälsa vid Göteborgs universitet, är kritisk till att 70-årsgränsen buntar ihop en så stor grupp människor.

– Jag skulle vilja veta mer om hur de (Folkhälsomyndigheten) har räknat. En majoritet av de som avlider bor på äldreboende eller har hemtjänst. Men om jag är 73 år och har en lätt sjukdom, vad är min risk att träffa barnbarnen? Man buntar ihop de sköraste äldre med de som är pigga, säger han.

Till Dagens Nyheter meddelar statsepidemiolog Anders Tegnell att hela rapporten kommer publiceras i sin helhet under onsdagen. I SVT:s Aktuellt motiverade dessutom Tegnell varför rekommendationen ligger kvar på 70-årsgränsen.

– Vi drar alla 70-plussare över en kam eftersom vi ser att den kronologiska åldern är en väldigt viktig faktor. Ålder är tyvärr den största risken vid coronasmitta. Inte allmän hälsa eller andra sjukdomar, säger han.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.

Coronapandemin

Mer i ämnet