På fredagen beslutades vad som skulle hända med 18 av de fästningar som ägs av Statens Fastighetsverk och Fortifikationsverket. Det rör sig om moderna fästningar, från slutet av 1800-talet fram till nutid.
Tio säljs och fyra har man ännu inte beslutat vad man ska göra med. Två fästningar vill staten dock behålla: Tingstäde Skans på Gotland och Oscar II:s fort i Göteborg.
-Vi har sagt att om vi ska ta över de här arton då måste vi ha pengar. Vi har listat i prioriteringsordning vilka vi helst vill behålla. De här två satte vi upp högst på listan, säger Lena Simonsson, kulturarvsspecialist på SFV.
Tio fästningar till salu
SFV vill behålla de fästningar som är lättillgängliga för besökare och kan användas för att berätta om vårt lands försvarshistoria. De allra flesta, tio av fästningarna, ska dock säljas. Där ingår bland annat Vabergets fästning i Karlsborg och Västra Hästholmens fort i Karlskrona.
Den som vill och har råd kan bli ägare. Det kan även vara så att kommunerna tar över.
-Frågan är vem som vill betala för en fastighet som ger ett underskott. Det är inte så himla enkelt att hitta en köpare, säger Simonsson.
SFV tar över två av anläggningarna från FortV. Fyra av fästningarna kräver ytterligare avvägningar innan regeringen kan besluta om vad som ska hända med dem.
Aktuella fästningar
Fästningar som SFV vill behålla:
• Tingstäde skans 1, Gotland
• Oscar II:s fort, Göteborg
Övergår Från FortV till SFV:s förvaltning:
• 15,2 cm-batteriet, Landsort, Nynäshamn
• ERSTA-batteriet, Landsort, Nynäshamn
Ska säljas:
• Västra Hästholmens fort, Karlskrona
• Vabergets fästning, Karlsborg
• Byviksfortet och 7:e batteriet i Värmdölinjen
• Siknäsbatteriet, Kalix
• Stenbrottsbatteriet på Tjurkö, Karlskrona
• Marma läger, Älvkarleby
• Enholmen inklusive batteri Mojner, Gotland
• Östra Hästholmen, Karlskrona
• Skans 557, Abiskojaure och Skans 551, Pålnoviken i Kiruna
• Skans 37G, Haparanda järnvägsbro
Kräver ytterligare överväganden:
• Nya Ellenabben på Aspö, Karlskrona
• KSRR, Gruvan på Aspö, Karlskrona
• Ellenabbens fort på Aspö, Karlskrona
• Jutudden på Aspö, Karlskrona
Statens fastighetsverk (TT)