-Vi rubricerar det som grov allmänfarlig vårdslöshet, säger Erik Gustafsson, stationsbefäl vid Roslagspolisen.
Räddningstjänsten fick larmet om branden på Sveavägen vid 23.30-tiden. Då brann det i ett garage. Branden spred sig vidare till villafastigheten som övertändes.
Villan blev totalskadad i branden och måste troligen rivas, enligt brandledare på plats.
20-tal på festen
På den föräldrafria festen fanns ett 20-tal ungdomar. När polisen kom identifierade de 15 tonåringar medan ytterligare fem ungdomar hade försvunnit.
Ingen av ungdomarna skadades, men många var chockade. Under natten satte kommunen in sin krisberedskap för att ta hand om dem.
Villaägaren fick också veta vad som hänt.
Under det mest intensiva släckningsarbetet deltog ett 40-tal brandmän från fyra stationer. Tidigt på onsdagsmorgonen pågick eftersläckningsarbetet och skulle göra det i flera timmar till.
Lekte med brandfarlig vätska
Polisen har hört flera ungdomar om vad som hänt under kvällen. De har också identifierat tonåringarna som försvann från platsen. Även de har hörts inledningsvis.
Ungdomarna har berättat om sin lek med brännbar vätska och att en vägg i garaget fattat eld. En eld som snabbt spred sig till huset som var sammanbyggt med garaget.
TT