Tre i Bandidos häktade i Göteborg

Uppdaterad
Publicerad

Tre personer med anknytning till det kriminella nätverket Bandidos häktades i dag i Göteborgs tingsrätt. Två av dem häktades misstänkta för grovt rån, den tredje för grov misshandel.

Rånet ska ha skett den 8 januari. Enligt polisen handlar det om en intern uppgörelse inom gänget. Ytterligare två personer sitter anhållna misstänkta för grovt rån respektive skyddande av brottsling.

En av de häktade pekas ut som Bandidos ledare. De misstänkta nekar helt till brott.

Åtal mot de tre som häktades under onsdagen ska vara väckt senast den 30 januari. Vid häktningsförhandlingarna beslutade tingsrätten om yppandeförbud gällande åtalet.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.