Den 49-årige presidenten lurades ut sent på kvällen till en enslig skogsväg i Bergamåla, utanför Ronneby sent en kväll i mars i år. I tron att han skulle få ta del av ett större parti amfetamin gick han i en fälla – i skogen väntade två män, 26 och 27 år gamla, med en skarpladdad pistol. Outlawsledaren sköts till döds med fem skott.
Polisen lyckades snart koppla de tre männen till dödsskjutningen – inte minst sedan den 40-åring som skjutsat ut ledaren till skogen avslöjat hemligheten för anhöriga.
I förhör berättade sedan 27-åringen i detalj om vad som hänt och var trion dumpat mordvapnet.
Och i dag föll tingsrättens dom.
Två döms för mord
26-åringen döms till 18 års fängelse medan de övriga inblandade får lindrigare straff. 40-åringen döms till 16 års fängelse för mord och 27-åringen till 10 års fängelse för medhjälp till mord.
Motivet till mordet ska enligt åklagare Pernilla Åström bland annat ha handlat om gängrivalitet. Samtliga tre åtalade har eller har haft kopplingar till Hells Angels stödgrupp Red & White Crew, som bland annat finns etablerade i Karlskrona.
27-åringen, som agerade som chaufför på mordkvällen, ville bli frikänd eftersom han tyckte att han handlat i nöd.
Tingsrätten fann att han som chaufför till de andra två fullföljt sitt uppdrag när nödhandlingen uppstod och dömde honom för medhjälp till mord.
27-åringen och 40-åringen döms dessutom för flera andra brott.
Enligt lagman Pia Johansson är det möjligt att döma 40-åringen för mord eftersom han var delaktig i planeringen och genomförandet även om det var 26-åringen som höll i vapnet.