Turerna kring röntgenavdelningen på Blekingesjukhuset i Karlshamn fortsätter. I juni tog hälso- och sjukvårdsnämnden beslutet att stänga röntgenavdelningen i Karlshamn på kvällar och helger – för att i stället utöka verksamheten under dagtid.
Kritik mot beslutet
Beslutet möttes av kritik, bland annat från Strokeföreningen. Regionens interna rapport visade att det fanns en hög risk för att vården blir sämre om nattröntgen stängs, då misstänkta strokepatinenter måste åka till Karlskrona eller Kristianstad för undersökning under natten.
I november revs dock beslutet upp efter att Sverigedemokraterna, som i juni röstat för att stänga nattröntgen, ändrat sig i frågan.
Satsa miljoner
Trots att Alliansens linje har varit att stänga nattröntgen går de nu fram med ett förslag att bibehålla verksamheten under natten, samt att tillföra 4,8 miljoner för att kunna utöka kapaciteten på dagtid och helger.
– Vi vill testa det här som ett projekt under ett års tid. Då kommer vi under tiden kunna utvärdera hur det fungerar, säger Anders Lund (M), ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden.
I dag står cirka 3300 personer i kö till att få en tid för undersökning.