Enligt Finansinspektionen ökar skulderna i åldrarna 18-25 år. Därför vill Skolverket få in mer undervisning om privatekonomi redan på högstadiet.
Eleverna i årskurs 9 på Nättrabyskolan har en lektion hemkunskap i veckan och ser gärna att det hade varit fler timmar.
– Man hade behövt lära sig mer om att betala räkningar och lägga upp budget. Vi har lärt oss en del, men kanske fördjupa sig lite, säger Astrid Ovesson Polnäs, som går i nionde klass på Nättrabyskolan.
Läraren: ”Jättepositivt”
Undervisningstiden i hem- och konsumentkunskap har utökats med tio procent från och med det här läsåret.
För att förbättra lärares förutsättningar arbetar regeringen nu med att reglera lärares undervisningstid och tid till förberedelse och planering.
Nättrabyskolans hemkunskapslärare, Jessica Gustavsson, ser positivt på förändringen.
– Vi har väldigt mycket innehåll att gå igenom och väldigt lite tid. Så det är jättebra för det är viktiga frågor.
Följ med in i hemkunskapssalen på Nättrabyskolan i klippet ovan