Foto: TT

Stöldvåg i Bräkne-Hoby: Koppartak stulet från förskola

Publicerad

En stöldvåg har sköljt över Bräkne-Hoby – sex anmälningar på bara ett dygn.

Polisen misstänker att det rör sig om samma gärningspersoner.

Brotten upptäcktes natten till måndagen.

– Jag kan bekräfta att det varit fem stölder och ett försök till stöld. Det är främst på landsbygden förutom gällande förskolan då, säger Anna Johansson, kommunpolis i Ronneby.

”Har ett visst värde”

Förutom flera ladugårdar har också förskolan i Tingsgården drabbats, där en förrådsbyggnad förlorat omkring 16 kvadratmeter av sitt tak – gjort av koppar.

– Det har varit ett problem i många år med metaller överlag. Just koppar är ju väldigt intressant för det har ett visst värde. Vi gör vad vi kan för att samverka med kommunen kring sådana här stölder, säger Anna Johansson.

I nuläget finns inga misstänkta i något av ärendena, men polisen misstänker att det rör sig om samma personer.

– Alla stölder har ju skett under ett och samma dygn.

Anna Johansson, gruppchef hos polisen i Ronneby. Foto: SVT

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.