Under tre dagar, med start på onsdagen, genomför helikopterskvadronen i Ronneby en trafikpostutbildning med deltagare från Helikopterflottiljen, Blekinge Flygflottilj och Skaraborgs Flygflottilj.
– Totalt utbildas 15 trafikposter. Vi försöker att sprida och bredda den här kunskapen. Försvarsmakten växer och vi ser behovet av att kunna stänga av och planera trafik, säger Peter Forslund, stabschef vid tredje helikopterskvadronen.
”Ta det lugnt”
Delar av utbildningen genomförs ute i trafiken i Blekinge, där korsningar, utfarter mot större vägar och rondeller kan bli tillfälliga spelplatser för de militära övningarna.
– Om man möter oss ska man bara ta det lugnt och var uppmärksam på de tecken och signaler som ges, säger Peter Forslund.
Här pågår övningarna i Blekinge
Onsdag eftermiddag/kväll: Vid rondellen och bron vid järnvägsstationen i Ronneby.
Torsdag förmiddag: Vid ubåtsrondellen vid infarten till Karlskrona.
Torsdag eftermiddag: I Karlskrona centrum vid polisen.
Fredag förmiddag: Vid påfarten på E22 vid Viggenområdet i Ronneby.