Olle Jönsson är 87 år gammal och har till helgen sin andra konstutställning. Foto: Cajsa Bengtsson/SVT

Från pilbåge till pensel – ställer ut sina tavlor i bågskyttelokalen

Uppdaterad
Publicerad

Han går slalom genom sina målningar och beskådar tavla efter tavla. Bågskyttelokalen i Torskors i Karlskrona lyser upp av färgglada färger. Olle Jönsson är 87 år gammal och håller till helgen sin andra konstutställning.

Olle Jönsson från Nättraby, ursprungligen Asarum, har varit sängliggandes mycket på senaste tiden och har därför haft mycket tid att tillbringa framför en duk med en pensel. Nu ställer han ut många av de tavlor som kommit till och hoppas att de ska uppskattas av många.

– Det har varit som terapi, säger han.

Hans fru Evy Jönsson har varit kritisk till många av hans verk, och är ärlig när hon inte tycker om något.

– Hon är som min recensent, 'den där har läskiga ögon', kan hon säga, berättar Olle Jönsson.

Men hon tycker också om många tavlor och låter honom nästan inte sälja alla för hon vill att de ska behålla dem själva hemma.

Olles fru Evy är hans jury. ”Vissa tavlor tycker hon om men inte alla”, säger Olle Jönsson. Foto: Cajsa Bengtsson/SVT

Spenderat mycket tid i lokalen

Olle Jönsson har under 60 års tid skjutit pilbåge i samma lokal som hans målningar nu befinner sig, därför blev det naturligt för honom att ställa ut i bågskyttelokalen. Han har nämligen målat en av väggarna som pryds av en skogsbild med massa vilda djur. Men nu har han inte skjutit med bågen där inne på länge.

– Jag orkar inte nu längre när jag är svag i armen.

Något som är typiskt för Olles konst, är ett kort från en kortlek som finns någonstans i målningen. Foto: Cajsa Bengtsson/SVT

Se mer av Olle Jönssons målningar i klippet ovan

Hoppas på liknande år

Han målade sin första tavla år 1956, men ställde inte ut någon förrän 58 år senare, när han var 82 år. Hans egen firma där han lackade bilar har hållit honom sysselsatt alla år.

– Då målade jag bilar istället.

Vid sin första utställning 2014 såldes nästan alla tavlor i bågskyttelokalen redan första dagen, 52 av 60 stycken. I år har Olle med sig 100 stycken och menar att han har fler där hemma om de skulle ta slut.

– Säljer det slut ska jag fira med goda vänner, säger han glatt.

Utställningen hålls öppen lördag och söndag kl 10-15.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.