Karlskrona får ett nytt krigsförband inom marin logistik. Foto: Försvarsmakten

Karlskrona får nytt krigsförband

Uppdaterad
Publicerad

Karlskrona får ett nytt krigsförband inom marin logistik.

De första värnpliktiga till förbandet rycker in i augusti 2023.

Från årskiftet kommer marinen få två nya krigsförband, vid Karlskrona och Haninge garnison. De första värnpliktiga till de två nya krigsförbanden rycker in i augusti 2023 och totalt handlar det om cirka 200 personer.

‒ Bataljonerna kommer inledningsvis att bemannas med befintlig personal från marinen och växer på bredden med värnpliktiga framöver, säger David Saflind, chef för etableringsorganisationen, i ett pressmeddelande från Försvarsmakten.

Arbetet med att starta upp krigsförbanden har pågått under hösten och kommer ingår i den rdinarie organisationen från januari 2023.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.