Det var framåt småtimmarna efter KHK:s guldfest som en KHK-spelare fick för sig att stjäla en stol från en uteservering i centrala Karlskrona och ta den med sig. Men han blev påkommen, och får nu villkorlig dom i ett strafföreläggande. Dessutom tvingas han böta 3.200 kronor för tillgreppet.
– Det var en jättedum grej och jag var lite berusad. Man var lite överexalterad efter avancemanget, men jag erkände allt direkt och stolen är tillbaka. Jag står för konsekvenserna och är hemskt ledsen, säger Maksim Matushkin till SVT Nyheter Blekinge.
Det här är inte första gången KHK hamnar i blåsväder efter festande. Under en inkilningsprocess 2013 fick laget skarp kritik för hur de betedde sig, då spelare svirade runt på Stortorget i Karlskrona.
– Jag kände inte till detta, men vi får givetvis ta en diskussion med spelaren i fråga. Vi vill inte att klubben förknippas med sådant här, så vi får se hur vi kan hjälpa spelaren så att det inte upprepas, säger KHK:s klubbchef Rolf Lindberg.
I ett pressmeddelande senare under kvällen säger Rolf Linberg att klubben har fortsatt fullt förtroende för Matushkin som person och spelare.
”Vi kommer att diskutera det inträffade med honom och övriga laget för att förhindra liknande händelser i framtiden”, skriver Lindberg.
Och Maksim Matushkin tillfogar:
”Jag vill passa på att be klubben, våra fans och alla andra om ursäkt”.