Frankfurts Foto: Fredrik von Erichsen, TT

Klart i dag: ny flyglinje från Ronneby till Frankfurt

Uppdaterad
Publicerad

Ronneby Airport öppnar efter sommaren en ny flyglinje till den internationella flygplatsen i Frankfurt.

Fem avgångar i veckan från Blekinge planeras och första planet lyfter i september.

Planerna presenterades på en presskonferens under fredagen, men redan under torsdagen kunde Sydöstran avslöja att det blir Frankfurt som den nya linjen avser.

Den nya linjen som kommer gå från Ronneby, via Kalmar och vidare till Frankfurt am main fem dagar i veckan. En linje som kopplar ihop sydöstra Sverige med destinationer i 107 länder världen över.

Planerad start är i september och tidtabellen kommer i så stor utsträckning som möjligt att möta både affärs- och privatresenären.

– Att vi kommer få en internationell flygplats betyder såklart väldigt mycket för oss som flygplats och blir en viktig pusselbit för att påbörja både återhämtning och i förlängningen tillväxt för oss, säger Arri Kallonen, flygplatschef på Ronneby Airport.

Stor marknad

Flygbolaget Air Dolomiti, som är en del av Lufthansa, räknar med att linjen öppnar den 19 september i år.

– Tyskland är en enormt stor marknad för besöksnäringen i både Kalmar och Blekinge. De kommer framför allt från norra Tyskland. Nu får vi tillgång till den sydtyska marknaden också. Och faktiskt hela världen, säger Ola Söderdahl, vd för Visit Blekinge.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.