En ny sort av köttätande fluga har dykt upp i ett bostadshus i Kallinge i Blekinge, rapporterar Kvällsposten. I fjol påträffades arten, som ibland går under namnet ”kistfluga”, i tre lägenheter. I år finns den i sex.
– Det är en art av puckelflugor, som är väldigt små. Men just den här arten är lite speciell, dels för att den är svår att få bort, men också för att den ger sig på sår på människor och lägger ägg, vilket skapar infektioner, säger Yngve Brodin, flug- och myggexpert på Naturhistoriska riksmuseet.
Det har funnits ett antal fall där kistflugorna ätit sig in i människosår, men enligt Yngve Brodin är det inte vanligt.
– Det finns fall, men man vet inte riktigt varför flugorna gör det. Jag tycker inte det är så oroande med människosåren, utan det är snarare oroande att de etablerar sig i bostadsområden och är så svåra att få bort, säger han.
För att få bukt med problemet måste man hitta larverna som ofta gömmer sig i avloppssystem och vattenledningar.
Kan komma att spridas
Enligt Brodin är det oklart hur flugan, som tidigare också har påträffats på den amerikanska kontinenten, har tagit sig till Sverige. Men det kan ha att göra med klimatförändringen.
– För tillfället har vi många arter som kommer söderifrån på grund av just klimatförändringen, men det kan också vara så att de tagit sig hit med någon transport.
Han uppmanar bosatta i Blekinge att kontakta miljökontoret om de lägger märke till större samlingar av små flugor inomhus.
– Annars finns det risk att de sprider sig till andra ställen i Sverige.