Under sommarmånaderna är det livlig aktivitet på sjön av både fritids- och yrkestrafik.
– Blekingarna älskar båtar och det är bra, men det krävs ju inget förarbevis för att skaffa båt så därför är det inte ovanligt att kunskapen är dålig om vilken sida man kör på i farleder eller vad ett lågfartsområde är, säger Patrik Mathiasson, Kustbevakningen.
Träffa mycket folk
Pådraget kallas Trygg och säker till sjöss och Kustbevakningen vill också träffa så mycket båtfolk som möjligt och informera om vad som gäller. Man kommer också att göra hastighetskontroller och nykterhetskontroller.
– Vi använder oss av en laserinstrument precis som polisen, berättar Ola Thomasson, Kustbevakningen.
Det största problemet idag är just hastigheten. Förra året rapporterades 337 fortkörningar med båt i landet.
Sjöfyllerilagen har hjälpt
När det gäller nykterheten har det förbättrats mycket sedan sjöfyllerilagen kom 2010. Bara hälften så många av de som kontrolleras rapporteras nu för sjöfyllleri.
– Ja, blekingarna har accepterat den lagen. Vi märker det tydligt, nu har de en chaufför som kör hem eller så sover de över till nästa dag när de kan köra. Det är glädjande, berättar Patrik Mathiasson.
Gränsen för sjöfyllleri är precis samma som på land 0,2 promille.
Förutom fart och nykterhet kommer Kustbevakningen även att kolla lanternor, så att man syns på sjön.