Läkarna missade stroke – krampanfall bedömdes bero på alkohol

Uppdaterad
Publicerad

Inspektionen för vård och omsorg kritiserar nu akutmottagningen i Karlskrona för att läkarna där gett en patient fel diagnos.

Det var under midsommarnatten som mannen plötsligt föll ihop och fick ett krampanfall. Patienten hade en etanolkoncentration i blodet på 2,3 promille och läkarna bedömde att krampanfallet var alkoholutlöst.

Efter ett halvt dygn skrevs mannen ut, men eftersom mannen fortfarande visade symtom som hängande mungipa och sämre motorik i högerhand fick mannen efter sex dagar besöka akutmottagningen igen.

Undersökningarna visade utbredda infarktförändringar på vänster sida i hjärnan och en stor blodpropp i halspulsådern på samma sida. Mannen fick därför opereras. Nu kritiserar Inspektionen för vård om omsorg akutmottagningen.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.