Mannen, som är från Skåne, fick kontakt med flickan i Blekinge genom Snapchat. Där har han skickat penisbilder och filmer. I förhör berättar flickan, som var under 18 år, att materialet fått henne att må illa.
Mannen har bett flickan om poseringsbilder och swishat en summa pengar för detta. Han erbjöd henne mer pengar för att de skulle träffas och ligga med varandra.
Inte förstått hon var ett barn
Enligt flickan ska mannen aldrig ha frågat hur gammal hon var. Han ska heller aldrig ha frågat om hon ville ta del av hans könsbilder. Mannen har förnekat gärningarna och menar att han inte förstått att flickan var under 18 år.
Han döms av Blekinge tingsrätt för sexuellt ofredande, samt försök till utnyttjande av barn genom köp av sexuell handling. Enligt tingsrättens bedömning fanns en risk för att brottet skulle fullbordas.
Mannen får villkorlig dom och samhällstjänst, motsvarande fängelse i en månad. Mannen ska också betala skadestånd till flickan på 20 000 kronor för kränkning.