För ungefär två år sedan tecknade många Blekingebor avtal med företaget IP Only, som är störst i landet på fiberutbyggnad, om att införa fibernät. Men på flera ställen i länet drar projekten ut på tiden.
I bland annat Eringsboda, Strömsberg, Saleboda, Almö har projekten pausats och i Tromtesunda och Kättilsmåla drar de ut på tiden. Där arbetar företaget nu med projektering av grävstråk, insamling av nödvändiga markavtal och tillstånd för markundersökningar.
”Förstår att kunderna är otåliga”
På Aspö och Tjurkö har IP Only nyligen fått avslag på sökta grävtillstånd och måste planera om fibernätet för att hitta alternativa sträcker att lägga fibern på.
– Jag förstår att kunderna är otåliga och det är en del förseningar i fiberbranschen. Utmaningarna i landsortsutbyggnaden är att det är längre avstånd och markavtal som vi måste förhandla och det är väldigt svårtillgänglig mark, säger Niclas Karnhill, presschef på IP Only.
Men hur kan det ta så pass lång tid?
– Det låter långt och kunderna är otåliga och jag har full förståelse för det. Det är inte ovanligt att det kan ta uppemot tre år och det beror på att det är så långa avstånd som vi måste arbeta i och så många tillstånd vi måste söka och en entreprenörsmarknad vi måste sondera i innan vi börjar gräva, säger han.
Om ni vet att det tar så lång tid, varför sa ni då för två år sedan att det skulle vara klart inom ett par år?
– Vi visste faktiskt inte att det skulle ta så lång tid med tillstånden och det är faktor som inte vi kan påverka. Sen är det andra utmaningar med landsortsutbyggnad av fiber, säger Niclas Karnhill.
700 hushåll har fiber
IP Only har hand om fiberprojekt hos 50 000 hushåll i Sverige där majoriteten är på landsbygden och nästa år ska de projektera för 25 000 hushåll.
– I Blekinge har vi 700 hushåll som redan fått fiber, 500 hushåll bygger vi nu och klara första kvartalet 2019, ytterligare 1600 hushåll påbörjar vi 2019. Sedan har vi en mindre del som vi inte tagit byggbeslut om säger Niclas Karnlhill.