Huvudskälet till beslutet är att för få elever söker sig till skolan. Till hösten har skolan bara elva förstahandssökande till de tre programmen.
– Intresset för skolan har varit lågt under en längre tid, trots våra försök att få fler elever att söka sig till utbildningarna, säger Joakim Molander, verksamhetschef för Mikael Elias Gymnasium i ett pressmeddelande.
– Med elva försthandssökande till hösten, och totalt 42 elever på skolan, kan vi inte på sikt garantera en utbildning av hög kvalitet för våra elever. Det är naturligtvis ett tråkigt beslut att behöva fatta, men nu lägger vi allt krut på att säkerställa att befintliga elever ska få en hög kvalitet på sin fortsatta utbildning hos oss, säger han.