De mest betydelsefulla kulturegendomarna i Blekinge har nu märkts ut med Haagkonventionens emblem i form av en blåvit sköld. Det innebär att den som bryter mot konventionen kan lagföras för brott mot folkrätten.
Listan över de särskilt betydelsefulla kulturegendomarna har tagits fram av Länsstyrelsen i Blekinge och godkänts av Riksantikvarieämbetet.
13 platser har märkts ut och 1100-talskyrkan Heliga Kors i Ronneby är en av dem.
– Vi valde ut den för att den representerar historien ända från medeltiden och fram till idag, säger Ulrika Haraldsson, bebyggelseantikvarie på länsstyrelsen.
”Oersättliga värden”
Ronneby pastorats fastighetschef Markus Rask berättar om vilka kulturhistoriska värden som ryms i Heliga Kors kyrka.
– Kalkmålningarna från renässansen är oersättliga, säger han.
Listan kommer att kompletteras i framtiden. Eftersom Örlogsstaden Karlskrona är ett världsarv pågår där ett separat arbete med att avgöra vilka objekt som ska märkas med den blå skölden.
Skyddet av kulturarv i krig har enligt länsstyrelsen aktualiserats av att Ryssland i Ukraina fokuserar på att förstöra kulturegendom som ett sätt att urholka försvarsviljan och utradera ett folks identitet.
Länsstyrelsen konstaterar att vägar och järnvägar kan byggas upp på nytt. Men om Blekinges kulturarv förstörs försvinner en del av länets unika historia.
I klippet: Hör mer skyddsmärkningen och de utvalda platserna.
Kulturegendomar i Blekinge skyddade i krig
Sankt Nicolai kyrka
Lister Härad Tingshus
Sölvesborgs Slott
Ronneby Brunnspark
Heliga Kors kyrkomiljö
Hjortsberga gravfält och kyrkomiljö
Möllerydsstugan
Johannishus Slott
Björketorpsstenen
Blekingearkivet
Västra Vång
Karlshamns kastell
Skottsbergska gården
Källa: Länsstyrelsen