Kvalförlusten mot Timrå innebär att KHK nu kommer tvingas göra stora förändringar i organisationen. De ekonomiska skillnaderna mellan de två ligorna är enorm, och styrelsen har redan börjat planera för nedflyttningen.
– Det är naturligtvis tragiskt att vi ramlade ur, och man funderar mycket över varför man inte klarar av att vinna fyra av sju matcher. Men nu vet vi att vi är i Hockeyallsvenskan, och för oss gäller det nu att samla på oss ett underlag som gör att vi kan fatta informerade beslut, säger Tobias Larsson, ordförande i Karlskrona HK.
Vad är det för underlag?
– Det är kring ekonomin och organisationen. Det gäller att förstå hur sponsorbilden i Hockeyallsvenskan ser ut, hur publikbilden ska vara och mycket annat. Ska vi vara i Hockeyallsvenskan är det en helt annan ekonomisk nivå.
Tappar stora intäkter
Senast KHK spelade i Hockeyallsvenskan hade de en omsättning på runt 23 miljoner kronor. Säsongerna i SHL låg den på runt 75 miljoner kronor.
– Det innebär att vi kommer att få återanpassa kostymen väldigt snabbt till en lägre volym. Det blir en enorm omställning. Samtidigt måste vi säkerställa att vår ungdomssida fungerar så att vi inte skadar vår framtid.
Klarar ni det här, rent ekonomiskt?
– Det ska vi se till att vi gör.