Paviljonger ska lösa den akuta krisen på Kyrkskolan i Jämjö. Foto: SVT

Paviljong ska lösa lokalkris på Jämjöskola

Uppdaterad
Publicerad

Det blir en skolpaviljong som tillfälligt undanröjer platsbristen på Kyrkskolan i Jämjö. De flyttbara lokalerna hämtas närmast från Nättraby.

I väntan på att skolsatsningen med Jämjö kunskapscentrum ska byggas har arbetsmiljön och bristen på klassrum och toaletter orsakat stora praktiska bekymmer på Kyrkskolan. Både föräldrar och personal har engagerat sig i frågan och krävt en snabb lösning eftersom antalet elever väntas öka till hösten.

Och i dag kom beskedet från den styrande koalitionen i Karlskrona.

– Vi kommer nu att tillföra två nya klassrum, nya grupprum och fler toaletter till Kyrkskolan, säger Sandra Bizzozero (S), ordförande i kunskapsnämnden.

Förslaget presenteras när kunskapsnämnden på torsdag kallar till ett extrainsatt nämndsmöte.

Så arbetar vi

SVT:s nyheter ska stå för saklighet och opartiskhet. Det vi publicerar ska vara sant och relevant. Vid akuta nyhetslägen kan det vara svårt att få alla fakta bekräftade, då ska vi berätta vad vi vet – och inte vet. Läs mer om hur vi arbetar.